Testování webhostingu před nasměrováním DNS

Potřebujete-li vyzkoušet váš web, aniž by doména v DNS směřovala na náš server (např. chcete k nám přestěhovat webhosting a nejprve si jej chcete připravit a otestovat), použijte soubor "hosts". Tento soubor slouží k lokálnímu překladu doménových jmen na IP adresy a nahrazuje DNS servery.
 

Editace souboru


Soubor hosts najdete zde:
  1. Windows - C:\windows\system32\drivers\etc\hosts nebo si nechte vyhledat "hosts" v nabídce start.
    Při spuštění textového editoru (Wordpad, Notepad++) je potřeba zvolit "Spustit jako správce" pomocí pravého tlačítka, jinak nebude možné soubor uložit.
  2. Linux, MacOS - v Terminálu zadejte následující příkaz, stiskněte enter a případně zadejte heslo uživatele:
    sudo nano /etc/hosts
Do tohoto souboru poté připište řádek s IP adresou webserveru a názvem vaší domény a soubor uložte. Jakou IP adresu pro váš webhosting nastavit vám pomůže najít článek Přesměrování domény na webhosting FORPSI.
 
Nový řádek v hosts bude poté vypadat například takto:
 
185.129.138.202 vase-domena.cz www.vase-domena.cz
 
Po přidání řádku s IP adresou serveru a vaší doménou do souboru hosts restartujte internetový prohlížeč nebo otevřete nové okno v anonymním režimu prohlížeče.
Následně po zadání adresy http://www.vase-domena.cz se budou stránky načítat již ze serveru s IP adresou 185.129.138.39. Prohlížeč zjistí, že je v souboru hosts uvedena příslušná IP adresa a dál se již neptá DNS serverů, ale rovnou se připojuje k zadanému serveru.
 
K úpravě a správě hosts můžete použít také software k tomu určený, například Hosts File Editor.

U systému Android lze bez root přístupu využít aplikace na principu VPN, např. Hosts Go: