Instalace phpBB3 fóra

PhpBB fórum je redakční systém na bázi veřejného diskuzního fóra. Je poslední dobou poměrně oblíbený mezi uživateli internetu. Pokud tedy máte zájem nainstalovat na svém webu menší, případně ale i větší diskuzní fórum (nejlepší volbou je pak Normal Hosting na Linuxu), máte možnost zkusit právě toto veřejně dostupné fórum. Navíc je pod licencí GNU/GPL zcela zdarma.

Kde se dá phpBB fórum stáhnout

PhpBB fórum se dá stáhnout na oficiálních stránkách komunity - www.phpbb.com. Stačí si tedy danou stránku zobrazit, kliknout na zelené pole DOWNLOAD LATEST RELEASE, a vybrat si soubor phpBB-3.0.0.zip. Tento soubor si uložte někam na pevný disk svého počítače. V tomto souboru totiž budou všechny potřebné složky, které budeme v pozdějším kroku kopírovat na FTP.

                                            

Příprava instalace na počítači

Tato fáze je poměrně jednoduchá. Stačí pouze vzít soubor phpBB.zip, a jeho obsah si robalit někam k sobě na PC. Tyto data totiž budeme na FTP kopírovat rozbalená a v zip souboru by nám byla k ničemu.

přetahování souborů ze .zip souboru do složky forum

Příprava instalace na FTP

Tato fáze je opět velmi jednoduchá. Je v ní nutné soubory z rozbaleného zipu vzít, a nahrát na FTP. Pokud na doméně nechcete mít nic jiného než fórum, nahrajte soubory do rootu webu. Pokud má být fórum pouze součástí nějakých již fungujících stránek, doporučujeme použít (resp. na FTP vytvořit) složku "forum" (jméno složky si samozřejmě můžete zvolit libovolně).

přetahování souborů z počítače na FTP pomocí total commandera

Instalace

Instalace samotná se provádí přes webový prohlížeč. První krok je tedy takový, že si do prohlížeče vepíšete jméno své domény. Pokud jste nahráli fórum do nějaké složky na FTP, musíte do prohlížeče složku napsat také -> kupříkladu tedy www.vašedomena.cz/adresar-s-forem/. Pokud se Vám v tomto kroku místo instalace zobrazí chyba (internal server error), je nutné na FTP přejmenovat speciální soubor .htaccess. Jsou v něm budou pro server nepovolené directivy. Stačí jej přejmenovat kupříkladu na .htaccess1, čímž se soubor deaktivuje. Tento soubor je v kořenovém adresáři fóra a je skrytý, takže si musíte v FTP klientu nastavit viditelnost souborů s atributem skrytý (v total commanderu je to záložka síť -> FTP - zobrazit skryté soubory). Pokud byste .htaccess požívat chtěli, je nutné z něj odstranit nepovolené directivy (např. Options + FolowSymlinks).

první krok instalace

Klikněte si v instalační obrazovce na záložku INSTALL. Ukáže se Vám uvítací obrazovka s popisem požadavků fóra na SQL server. Klikněte tedy na "Proceed to next step".

zde v obrazovce si klikněte na tlačítko "proceed to next step"

druhý krok instalace

Po kliknutí na tlačítko "proceed to next step" se Vám zobrazí obrazovka, kde Vám instalátor vypíše, jaké požadavky Váš server splňuje a jaké nikoliv (patrně budete mít pár červených chybových hlášek u databází, ale nic se neděje -> nám bude stačit pouze MySQL Available). Pro další krok si tedy kliněte dole na tlačítko "Start install"

Instalátor vypisuje splňené a nesplňené požadavky na server

třetí krok instalace

V tomto kroku si nastavíme databázi. Tu nastavte následovně, dle níže vypsaných bodů. Jakmile budete hotovi, klikněte na "Proceed to next step". Pokud zadáte přihlašovací údaje správně, vypíše Vám instalátor něco ve smyslu "Succesfull connection". Opět si klikněte na "Proceed to next step".

  • database type: zvolte v rolleru MySQL (případně jinou db kterou použijete)
  • database server or hostname: zde napište jméno svého serveru (např. : c79un.forpsi.com)
  • database sever port: není nutné vyplňovat - nechte prázdné
  • database name: jméno databáze
  • database username: login k databázi
  • database password: heslo pro přístup do databáze
  • prefix for tables in database: zde si zvolíte prefix tabulek (doporučujeme neměnit)

 

údaje k databázi

čtvrtý krok instalace

Po připojení k databázi Vás instalátor vyzve k zadání administrátorského jména, hesla a mailu. Políčka confirm jsou pak pouze potvrzovací a zadává se do nich ten samý údaj pro potvrzení správnosti. Tlačítkem "proceed to next step" se opět pokračuje dál v instalaci (kliknout je nutno dvakrát jelikož instalátor ještě potvrdí vložení admin údajů).

vyplnění administrátorkých údajů

potvrzení vložení admin údajů

pátý krok instalace

Zde už jsme relativně u konce. Instalátor nám již jen svou hláškou (The configuration file has been written. You may now proceed to the next step of the installation.) potvrdí, že konfigurace proběhla v pořádku. Stiskem tlačítka "proceed to next step" se přihlásíte do první, před-základní administrace fóra. Poté opět vyplňte požadované údaje a klikněte na známé tlačítko pro pokračování. Instalátor Vás ubezpečí o zapsání potřebných tabulek do databáze. Již naposled klikněte na "proceed to next step" a je hotovo. Tlačítkem "login" se přihlašte do administrace fóra.

Dokončení instalace

K dokončení správné instalace fóra se ještě naposled přihlašte na FTP pomocí FTP klienta, a smažte v něm složku install. Toto je pak již opravdu poslední krok. Nyní již můžete administrovat nově nainstalované phpBB fórum.

nově nainstalované fórum