DNSSEC

Co je to DNSSEC ?

DNSSEC je nadstavba DNS (Domain Name System) a má za úkol zvýšit bezpečnost doménových jmen. Ověřuje pravost informací získaných z DNS a předchází tak problémům např. s phishingem a dalším nepříjemným jevům současného internetu.

S DNSSEC snížíte riziko:
- zneužití vašich e-mailových schránek
- obcházení antispamové ochrany při kontrole DNS
- prozrazení choulostivých dat (přístupová hesla, údaje o platebních kartách, atd.)
- útoku na obsah vaší webové prezentace
 

Kde a jak je možné DNSSEC nastavit?

Zabezpečení zóny je možné aktivovat pro domény s koncovkou .cz, .eu, .sk, .com, .net, .org, .biz, .info, cloud, .tv, .pl a .hu.

FORPSI může DNSSEC nastavit jen u domén, u nichž je veden jako oprávněný registrátor INTERNET CZ, a.s. a doména využívá DNS FORPSI. Služba DNSSEC na DNS FORPSI je poskytována zdarma.
Možnost aktivace této služby je dostupná přímo v zákaznické administraci: na kartě domény - jednoduchým klikem na odkaz "Zapnout DNSSEC".

Využívá-li zákazník u svých domén (jejímž registrátorem je INTERNET CZ, a.s.) vlastní DNS, musí nejdříve jeho správce DNS vytvořit sadu klíčů pro doménu tzv. "keyset".

Podrobnější informace a technickou specifikaci DNSSECu naleznete na adrese : http://www.nic.cz/dnssec/

Pro .cz domény je možné ho vytvořit zde a tento keyset následně přidat k dané doméně přes formulář na změnu údajů. (Autorizace změny u domény se provádí heslem k doméně, které je možné si nechat zaslat na e-mail držitele či admin. kontaktu přes odkaz "nevím heslo").

V Whois databázi se nastavení DNSSECu zobrazí okamžitě, prakticky se pak aplikuje během několika hodin.