Odeslání emailu přes php

Pokud chcete otestovat, zda je možné z Vašeho webu odeslat email přes php, vytvořte si např. skript mailtest.php, a do něj zkopírujte následující kód. Upravte pouze adresu příjemce a adresu odesílatele.

Skript nakopírujte do libovolného adresáře a pak ho zavoláte přes prohlížeč. Například je-li nahraný do rootu webu (adresář /www), napište do prohlížeče: http://www.domena.koncovka/mailtest.php
 
<?php
$to "email_příjemce";
$subject "test";
$message "test";
$headers "from: webmail@domena.koncovka \n";
$headers .= "X-mailer: phpWebmail \n";
if( mail($to$subject$message$headers) )
    {echo "OK - mail odeslán";}
else
    {echo "CHYBA - odeslání se nepovedlo";}
?>

Pro ukončování řádků s hlavičkami používejte pouze znak "\n" (nový řádek). Pokud jsou hlavičky oddělené dvojicí znaků "\r\n", může v závislosti na poštovním serveru příjemce dojít k chybnému zobrazení e-mailu.
 

POZOR: pokud budete odesílat e-maily přes webové stránky, JE BEZPODMÍNEČNĚ NUTNÉ VŠE ZABEZPEČIT PROTI ZNEUŽITÍ K ROZESÍLÁNÍ SPAMŮ!!!! V případě, že se tak nestane, a někdo Váš skript zneužije k odeslání hromadné nevyžádané pošty, bude pro Váš web zakázána funkce mail().

Množí se totiž automatické útoky na formuláře nacházející se na webových stránkách. Roboti hackerů hledají zneužitelné skripty, přes které pak rozesílají velké množství nevyžádaných mailů.
Odeslání z formuláře lze zabezpečit například tak, že pro odeslání je nutné opsat speciální kód z obrázku (náhodný text, čísla). Jestliže kód nesouhlasí, e-mail se neodešle. Další informaci o rozpoznávání, zda je odesílatel robot nebo člověk, najdete například v článku na Wikipedii - Captcha.
 
Vzorový skript spolu s popisem najdete v příspěvku 
Zabezpečení webového formuláře