Instalace redakčního systému Joomla

Joomla je volně dostupný redakční systém pro vytváření webových prezentací, který můžete pomocí FTP účtu nainstalovat na webhosting z naší nabídky s operačním systémem Windows nebo Linux.
Pokud je Váš webhosting umístěný na serveru s operačním systémem Linux, je možné instalaci provést pomocí našeho automatického instalátoru Softaculous

Co je k instalaci potřeba:

1.) stažený instalační balíček z oficiálních stránek https://www.joomla.org/
2.) FTP klient (např. FileZilla, Total Commander či jiný)
3.) webový prohlížeč, přes který se instalace provádí (např. Chrome, Firefox, či jiný, Vámi preferovaný prohlížeč)

V prvním kroku je tedy nutné na stránkách https://www.joomla.org stáhnout balíček k instalaci. Obvykle se nachází pod tlačítkem „Download“. Instalační balíček si stáhněte do libovolného místa ve svém počítači. Balíček je komprimovaný a je tedy nutné jej rozbalit. To např. operační systém Windows umí nativně a není k tomu potřeba žádný dodatečný software. Ve svém počítači si tedy najděte složku, kam jste balíček uložili, balíček dvojklikem otevřete a jeho obsah si překopírujte opět do libovolné složky. Tím získáte čistá data, která se v dalším kroku budou nahrávat na FTP.

V následujícím kroku bude nutné tato data nahrát na server. K tomu slouží tzv. FTP klient. V tomto návodu si příklad nahrání ukážeme na programu Total Commander, ale lze samozřejmě použít jakýkoliv jiný, dostupný software (např. FileZilla).

Spusťte si tedy program Total Commander a v horní liště ikon si zvolte tu s nápisem URL.


V následujícím kroku budete vyzváni k zadání jména serveru, loginu FTP a k zadání hesla. U jména serveru je důležité odškrtnout anonymní připojení. Přístupové údaje k FTP se odesílají v závěrečné zprávě na kontaktní email. Pokud jméno serveru, login ani heslo neznáte, je možné tyto údaje zjistit podle tohoto návodu: Ztráta hesla k FTP nebo jeho změna


Jakmile se k FTP připojíte, uvidíte adresářovou strukturu webu v jedné části, a adresářovou strukturu svého počítače v části druhé. V adresářové struktuře webu si otevřete složku www a v části Vašeho počítače si najděte složku, kde máte rozbalený balíček s Joomlou. Nyní je nutné označit všechny soubory Joomly na Vašem počítači (stačí kliknout na jeden ze souborů a použít klávesovou zkratku CTRL+A) a tyto soubory přetažením přesunout na server. Jelikož Joomla obsahuje mnoho souborů, může tato operace trvat i několik minut, v závislosti na rychlosti Vašeho připojení k internetu.


Jakmile budou data zkopírovaná ve složce www, můžete započít samotnou instalaci pomocí webového prohlížeče. V něm si do adresního řádku napište jméno Vaší domény. V prohlížeči by se měla zobrazit úvodní stránka instalačního procesu. 

V prvním kroku instalace se volí jazyk, ve kterém bude systém nainstalovaný, jméno webu a jeho popis, email, uživatelské jméno pro přístup do administrace a také heslo pro správce webu.


Po vyplnění všech potřebných údajů klikněte v pravém dolním rohu na modré tlačítko „Následující“.

V dalším kroku se vyplňují údaje databázového serveru. Tyto údaje Vám byly zaslány spolu se závěrečnou zprávou, kterou jste obdrželi po vytvoření webhostingu. Pokud tyto údaje neznáte, zde se můžete podívat na návod, jak je získat zpět: Ztráta hesla k databázi nebo jeho změna 

  • Jako typ databáze ponechte MySQLi
  • do pole s názvem hostitele napište jméno databázového serveru, zaslaného v závěrečné zprávě (obvykle ve formátu ABCum.forpsi.com),
  • do kolonky „Uživatelské jméno správce“ zkopírujte login databáze ze závěrečné zprávy (obvykle ve formátu f123456)
  • do pole „Heslo“ vložte heslo k databázi
  • do pole „Název databáze“ zkopírujte jméno databáze ze závěrečné zprávy (obvykle ve formátu f123456)
  • pole „Předpona tabulek“ pak určuje prefix, pod kterým budou tabulky v databázi uloženy

Po vyplnění všech potřebných údajů klikněte v pravém dolním rohu na modré tlačíko „Následující“


V tomto kroku se může objevit chybová hláška:


V našem příkladu je tedy nutné na FTP otevřít složku installation a odstranit soubor "_Joomlau1PdhvhuM6hZEbhNeMrII.txt". Tímto krokem potvrdíte, že jste vlastníkem webové stránky a máte přístup na FTP. Jakmile soubor odstraníte, můžete dál pokračovat přes modré tlačítko „Následující".


V dalším kroku instalátor provede souhrn zadaných dat, kontrolu před instalací a ukáže doporučená nastavení. Nyní se klikne na tlačítko „Nainstalovat“


Jakmile se instalace dokončí, je nutné provést poslední krok před možností systém plně využívat. Je nutné se opět přihlásit na FTP a zde, ve složce www odstranit podsložku s názvem „installation“.


Nyní je joomla plně nainstalovaná a je možné se přesunout do její administrace, a to buď pomocí tlačítka „Správce“, nebo kdykoliv jindy pomocí adresy mojedomena.koncovka/administrator.